Skumjas var sirdij kaitēt, bet 3D-druka – palīdzēt. Visi zinām, ka bez sirdspukstiem Tev neizdzīvot. Bet vai zināt, ka dienā sirds saraujas aptuveni 100 000 reizes un dzīves laikā – vairāk kā 2,5 miljards reizes? Turklāt tā pārsūknē aptuveni 160 miljonus litru asiņu. Lūk vēl, 15 pārsteidzoši fakti par jūsu “motoru”:
1. Tava sirds sver mazāk par skārdeni gāzētā dzēriena Tavas sirds izmēri – aptuveni divi kulaki kopā, bet svars-gandrīz 280 gr. Katrs vārsts, kas atveras un aizveras, lai ielaistu un izlaistu asinis, ir aptuveni 2 cm liels.
2.Neizdevies treniņš var norādīt uz sirds problēmām Ja vairākus treniņus pēc kārtas Tev neizdodas sasniegt vēlamo rezultātu, vērsies pie ārsta. Tas var liecināt par problēmām ar sirds muskuli.
3.Sirds vēzis mēdz būt retums Saskaņā ar Maio Klīnikas datiem, ne vairāk kā vienu gadījumu gadā, savukārt citu orgānu vēzis var pāriet arī uz sirdi.
4.Problēmas seksā var liecināt arī par sirds veselības problēmām Ja tev ir problēmas ar erekciju, noteikti, ka nāksies apmeklēt kardiologu. Erekcijas traucējumi bieži nozīme ka ir problēmas ar sirdi.
5.Sekss sirdij ir vajadzīgs Pēc „American Journal of Cardiology” datiem , vīriešiem, kuri nodarbojas ar seksu ne mazāk kā divas reizes nedēļā, risks saslimt ar sirds slimībām ir zemāks, nekā tiem, kas ar seksu nodarbojas reizi mēnesi vai pat vēl retāk. Turpinājums pēc reklāmas
6.Smiekli arī vajadzīgi Smiekli samazina stresa hormonu līmeni, kas, savukārt, samazina iekaisumu artērijās un palielina HDL holesterīna līmeni.
7.Sirds un vīns Sarkanvīns satur labvēlīgus antioksidantus. Trīs glāzes nedēļā – un jūsu artērijas ir papildus aizsargātas no sabrukuma.
8.Pārlieku daudz alkohola ir kaitīgi Pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga sirds un asinsvadu sistēmai. Saskaņā ar žurnālu „American College Cardiology”, tas var viegli novest pie infarkta.
9.Sirds visu atceras Psiholoģiska bērnības trauma var izraisīt sirds problēmas nākotnē. Piemēram, pētnieki no Tehnoloģiskās universitātes Virdžīnijas un Toronto universitātes atklāja, ka bērniem, kuru radinieki tika ieslodzīti, pastāv lielāks infarkta risks.
10.Sirds var skumt Jebkurš pēkšņs emocionāls notikums var izraisīt salauztas sirds sindromu, vai stresa izraisītu kardiomiopātiju.
11.Rētas no sirds nepazūd Atšķirībā no citiem orgāniem, sirds nevar izārstēt pati sevi. Tieši tāpēc tik svarīgi ir veikt savlaicīgu ārstēšanu, pirms infarkta.
12.Jauni ārstēšanās veidi Zinātnieki no „Carnegie Mellon University” publicēja 3D printera artēriju un visu embriju sirdi. Citi zinātnieki pievērsušies drukāt cilmes šūnas pieaugušam cilvēkam. Ir iespējams, ka šādi aizstājēji tiks implantēti pacientiem.
13.Vairāk – ne vienmēr nozīmē labāk Palielināta sirds ne vienmēr nozīmē, ka tā spēs pārsūknēt vairāk asiņu. Hipertrofiska kardiomiopātija ir cēlonis sportistu pēkšņai nāvei un sirds problēmām.
14.Liekais svars sirdij kaitē jebkurā vecumā Viena no sirds slimībām ir asinsvadu sieniņu sabiezēšana, kas novērota pat bērniem jau 8 gadu vecumā, kuri cieš no liekā svara.
15.Pēc ārstēšanās sirds var uzsākt savu darbu ar jaunu spēku Sirds slimības un pat sirds operācijas nenozīmē, ka tagad veselīgai un pilnvērtīgai dzīvei gals klāt. Ārsti ziņo par pacientiem, kuri pēc veiksmīgas ārstēšanās nodarbojas ar triatlonu un vienā līmenī ar citiem cilvēkiem skrien maratonus.