Jau sen senos laikos, liellopu audzēšana ir bijusi viena no primārajām cilvēku nodarbēm. Laikam ejot daudz kas ir mainījies, bet pieprasījums pēc gaļas joprojām ir milzīgs. No tā varam secināt, ka liellopu audzēšana ir ienesīgs bizness. Tajā pašā laikā ir jāsaka, ka modernajā pasaulē ir daudz grūtāk radīt pietiekoši ienesīgu saimniecību, lai patiešām to varētu nosaukt par ienesīgu biznesu.
Liellopu audzēšana, vismaz Latvijā, lielākoties ir ģimenes bizness. Vairāk pat dzīvesveids ko cilvēki piekopj jau vairākās paaudzēs un nu to dara jau kā biznesu. Šodien ir ļoti daudz noteikumu un prasību, tāpat arī valsts noteiktu ierobežojumu kas apgrūtina mazo saimniecību darbu. Tā rezultātā, radīt jaunu biznesu liellopu audzēšanā ir diezgan sarežģīti. Jau strādājošas saimniecības var turpināt darbu pielāgojoties prasībām, vai pārtraukt darbību, neatkarīgi no lēmuma, agrākos laikos, liellopu audzēšana bija daudz ienesīgāka.
Latvijā nav tik milzīgu liellopu fermu kā citviet pasaulē. Mūsu gaļa, lielākoties tiek importēta no ārzemēm. Vietējiem lopkopjiem ir diezgan pagrūti konkurēt ar lētāko gaļu no citām valstīm. Tomēr tas nav šķērslis, lai apņēmīgākie to darītu un spētu nodrošināt pietiekamu peļņu.
Ņemot vērā minētos faktorus, varam secināt ka ienākt šajā biznesā var būt pagrūti, bet jau esošie lopkopji spēj darboties gana veiksmīgi. Viņiem nav nepieciešams ņemt ātros kredītus internetā vai tos ir nepieciešams reti. Protams, ja ir nepieciešams ātrais kredīts, tad labāk izvēlēties pirmo kredītu bez maksas te. Jāatceras ka lielākais šķērslis jaunu darboņu ienākšanai šajā jomā ir izmaksas ar kurām ir jāsaskaras sākot šo darbību. Ir nepieciešami ne tikai paši lopi, ir nepieciešama zeme, telpas, inventārs, barība un tā ir tikai tehniskā puse. Tāpat ir nepieciešamas daudzas atļaujas un jāveic pārbaudes, lai varētu nodarboties ar liellopu audzēšanu.
Savā ziņā varam teikt ka, kā dzīves veids tas var būt ienesīgs, jo ir iespējams atpelnīt ieguldīto un nopelnīt iztikai. Taču radīt taustāmu peļņu var būt ļoti sarežģīt, bieži vien pat neiespējami. Latvijā uz šo biznesu nevajadzētu skatīties kā uz veidu, kā kļūt bagātiem. Tam gan nebūtu jābūt par šķērsli tiem, kas ir izlēmuši pievērsties lopkopībai.
Kazu audzēšanas bizness
Kazas pienam ir augsts pieprasījums, ne tikai tādēļ, ka tas satur daudz vērtīgu barības vielu, bet arī tāpēc, ka to var izmantot, lai ražotu saldējumu un sieru. Šī iemesla dēļ kā kazu lauksaimniekam Jums ir iespēja ražot produktus un tos pārdot, lai nopelnītu.
Uzsākot kazu audzēšanu, Jums ir nepieciešama zeme, uz kuras audzēt un izmitināt dzīvniekus. Zemei ir jābūt pietiekami daudz vietas lopu ganīšanai, un uz tās ir nepieciešams patvērums, kur lopiem atpūsties. Patvērumam noteikti ir nepieciešams jumts un sienas, kā arī siens vai kāda vieda apkure, lai lopiem ziemā būtu silti. Jums ir arī nepieciešams izvēlēties pareizo kazu šķirni, kas ir piemērota tam, ko Jūs vēlaties ražot. Dažas kazu šķirnes ir labas gaļas ražošanai, kamēr citas labi ražo pienu. Kad esat izvēlējušies šķirni, viss, kas Jums jādara, ir jārūpējas par mājlopiem un jāpārliecinās, ka tie tiek pareizi baroti.
Vai iesācējam labs variants?
Kā iesācējs Jūs, iespējams, īsti nezināt, kā audzēt dažādu veidu mājlopus. Lopkopība atšķiras daudzējādā ziņā; ir daži mājlopi, kuros ir nepieciešams ieguldīt daudz naudas iesākumā un citi, kam ir nepieciešama lielāka aprūpe un uzmanība pēc tam.
Divu veidu mājlopi, ko katrs iesācējs lopkopis var audzēt, ir cūkas un truši. Tiem nav nepieciešamas lielas investīcijas un tos ir viegli kopt.
Liellopu audzēšanas bizness
Ikdienas izmaksas ir ļoti augstas, un cilvēki meklē veidus, kā ietaupīt naudu, tajā pašā laikā tie arī meklē veidus, kā nopelnīt nedaudz papildus ienākumus. Savu mājlopu audzēšana ir lielisks veids, kā nodrošināt savu ģimeni ar svaigiem kvalitatīviem produktiem, piemēram, gaļu un pienu. No otras puses lopkopība ir lielisks veids, kā pelnīt naudu, jo Jūs varat pārdot produkciju un tādējādi gūt diezgan labu peļņu.
Ir daudz veidu, kā pelnīt naudu no liellopu audzēšanas bez gaļas un piena ražošanas. Liellopu āda der kvalitatīvu ādas produktu ražošanai. Tā tiek izmantota, lai veidotu ādas apģērbu, somas un kurpes. To kūtsmēsli ir bagāts mēslojums, ko var izmantot kā mēslojumu vai var pārveidot par degvielu.
Lai Jūsu liellopi ražotu kvalitatīvus produktus, Jums ir jāpārliecinās, ka tie ir veseli. Lai liellopi būtu veselīgi, saimniecībai ir jābūt tīrai un liellopi ik pa laikam būtu jāatrāda veterinārārstam. Liellopiem jābūt labi barotiem un tiem ir jādzer tīrs ūdens. Tikai atcerieties, ka liellopu kvalitāte ir atkarīga no viņu veselības un svara.
Cilvēki, kas vēlas attīstīt savu biznesu, nepārtraukti prāto par to, kā viņi var pelnīt naudu ar mājlopu audzēšanu. Tas ir ļoti vienkārši. Daudzi cilvēki ir kļuvuši lopkopjiem, lai pelnītu naudu, audzējot mājlopus.
Jaunie lauksaimnieki un lopkopji
Daudzi cilvēki, kas dzīvo pilsētās, pieņem lēmumu atstāt pilsētas dzīvi, kurā viņi ir uzauguši, un pārcelties uz laukiem, lai sāktu jaunu posmu savā dzīvē kā lauksaimnieki vai lopkopji.
Dzīve laukos nav tik slikta, kā daži cilvēki domā. Protams, ka apstākļi, kādos Jūs dzīvosiet, būs atšķirīgi no tiem, pie kā Jūs esat pieraduši, bet ar laiku Jūs sāksiet pierast pie šī dzīvesveida, kas ir ļoti atsvaidzinošs, jo Jūs dzīvosiet tālu prom no aizņemtās pilsētas dzīves. Lauki – tas nozīmē mieru un svaigu gaisu. Pilsēta – tas nozīmē ne tik svaigu gaisu un steigu. Kur labāk? Nav tādas vietas, jo abiem ir savi plusi un savi mīnusi.
Pārceļoties uz laukiem, Jums būs nepieciešams iegādāties kādu zemes gabalu, it īpaši, ja Jūs vēlēsieties iegādāties un audzēt dažādus dzīvniekus. Zemei ir jābūt auglīgai un tai ir nepieciešams ūdens. Mājlopu audzēšanai ir nepieciešama zaļa zeme ar zāli, jo mājlopi, kas ir auguši ēdot zāli noteikti būs daudz veselīgāki ne kā tie, kas pārtiek no rūpnīcās ražotas barības. Arī šādu mājlopu produkti garšo daudz labāk un var tikt uzskatīti par ekoloģiskiem, ja to uzturā ir tikai zāle. Šī iemesla dēļ šie produkti var tikt pārdoti par augstāku cenu.
Liellopu audzēšana peļņai var dot augstu investīciju atdevi. Bet, lai audzētu liellopus, Jums ir nepieciešama pacietība, jo liellopiem vajadzīgs laiks, lai pietiekami izaugtu līdz tam, kad tos var nodot gaļai vai ražot kvalitatīvu pienu.
Kazu audzēšana ir ļoti rentabla un to var izdarīt gandrīz ikviens, kam ir aizraušanās ar šiem dzīvniekiem. Cilvēkiem kazas gaļa sāk patikt vairāk nekā liellopu gaļa un cūkgaļa. Tas ir tāpēc, ka kazas gaļai ir daudz barības vielu un tā garšo labāk.
Liellopu audzēšana peļņas gūšanai ir tikpat izdevīga kā kazu audzēšana. Liellopu gaļa ir vispieprasītākais mājlopu gaļas veids, un mājlopi ražo arī pienu. Tātad, ja Jūs pozicionējat sevi, lai ražotu liellopu gaļu un pienu, Jūs varat gūt diezgan lielus ieņēmumus, darbojoties kā liellopu lauksaimniekam.
Liellopu audzēšana peļņas gūšanai
Tāpat kā audzējot kazas un citu lopiņus, Jums vispirms ir jāizvēlas šķirnes, kas ir piemērotas tieši tam produktam, kuru Jūs vēlaties ražot. Ja jūs vēlaties ražotu liellopu gaļu, izvēlieties šķirnes, kas ir piemērotas tieši gaļas ražošanai, un, ja Jūs vēlaties ražot pienu, izvēlieties šķirnes, kas ražo daudz piena. No tā izriet, ka ir nepieciešams noskaidrot un saprast, ko pats vēlaties.
Jums vajadzētu arī sagatavot zemi, kur Jūsu mājlopi var ganīties un baroties ar zaļu zāli. Vasarā nebarosi ar sauso barību. Izveidojiet arī drošu patvērumu, kur mājlopiem patverties naktīs un ziemā. Izveidojot vietu kūtī, atšķiriet buļļus no mātītēm tā, lai tiem būtu pietiekami daudz vietas, lai tie varētu brīvi pārvietoties. Tas nozīmē, ka ir mājas darbs, ko izdarīt, lai uzsāktu lopu biznesu.
Lai gūtu daudz peļņas no mājlopiem, Jums ir jāseko līdzi tirgus attīstībai. Jums ir jāveic izpēte, lai noskaidrotu, vai izdevīgāk ir pārdot savu mājlopu tiešajiem klientiem vai gaļas tirgotavām. Jūs varat arī jautāt citiem lopkopjiem Jūsu apkaimē vai meklēt informāciju internetā. Iespējams, ka lopu bizness nav priekš Jums. Nenokariet degunu. Laukos ir daudz iespējas. Jūs varat audzēt bites. Tas ir labs bizness un neprasa daudz darba. Ar to es gribēju teikt, ka Jums nebūs katru rītu 4:00 pēc Latvijas laika jāceļas un jāslauc gotiņa.
Trušu audzēšanas bizness
Trušu audzēšana ir vienkāršs process. Truši ir viegli audzējami, viegli kopjami, viegli barojami un par tiem ir viegli rūpēties. Audzējot trušus, Jums ir jāzina par to uzvedību. Iemācoties to, kā viņi uzvedas noteiktās situācijās, Jūs zināsiet, kad viņi ir slimi, laimīgi…
Jums ir arī jāizveido trušu māja. Mājai ir jābūt pietiekami lielai, lai trusis varētu viegli tajā pārvietoties. Mājai var būt divas daļas, viena, kas ir atvērta vasaras laikā un vienu, kas ir atvēlēta tikai ziemai.
Truši ir jābaro katru dienu. Trušus var barot ar zāli un svaigiem dārzeņiem. Neaizmirstiet dot viņiem arī ūdeni. Sniedzot viņiem ūdeni, trauks jānoliek ārpus trušu mājas, lai tas netiktu apgāzts.
Cūku audzēšanas bizness
Pirms sākat audzēt cūkas, Jums vajadzētu noskaidrot visus noteikumus, lai pārliecinātos, ka Jums ir tiesības audzēt cūkas.
Nākamā lieta, kas Jums jādara, ir jāizlemj, cik daudz cūkas Jūs vēlaties audzēt. To var arī noteikt, balstoties uz platību, kurā Jūs audzējat cūkas.
Sākot audzēt cūkas, ir ieteicams sākt ar vienu vai dažām cūkām un tad, kad Jūs būsiet apraduši un zināsiet kā par to/tām rūpēties, tad varat iegādāties vairāk cūku.
Audzējot cūkas, it īpaši komerciāliem nolūkiem, Jums ir nepieciešams nodrošināt cūkas ar dažādām nepieciešamajām barības vielām. Nepārbarojiet cūkas, jo pārbarojot cūkas, tām būs vairāk tauku. Dodiet cūkām daudz ūdens un turiet cūku mītni labā kārtībā.