Daudzi noguruma gadījumi rodas stresa, nepietiekama miega, slikta uztura un citu dzīvesveida faktoru dēļ. Izmēģiniet šos padomus, lai atjaunotu jūsu enerģijas līmeni.
Ja jūtat, ka ciešat no noguruma, kas ir milzīgs, kuru neatbrīvo atpūta un miegs, iespējams, ka tā pamatā ir slikts veselības stāvoklis. Konsultējieties ar ģimenes ārstu!
- Ēdiet bieži, lai pārspētu nogurumu
Labs veids, kā uzturēt enerģiju visas dienas garumā, ir ēst regulāras ēdienreizes un veselīgas uzkodas ik pēc 3–4 stundām, nevis lielu maltīti retāk.
- Esiet aktīvs
Jums varētu šķist, ka vingrinājumi un aktīvas nodarbes ir pēdējā lieta, ko vēlaties darīt. Bet patiesībā regulāra fiziskā slodze ilgtermiņā liks justies mazāk nogurušam, kā arī sniegt papildus enerģiju. Pat viena 15 minūšu pastaiga var dot enerģiju, un ieguvumi palielinās, biežāk veicot fiziskās aktivitātes.
Sāciet ar nelielu vingrinājumu daudzumu. Uzlabojiet to pakāpeniski nedēļu un mēnešu laikā, līdz katru nedēļu sasniegsiet ieteicamo mērķi – 2,5 stundas ar vidējas intensitātes vingrinājumiem, piemēram, braukšanu ar velosipēdu vai ātru staigāšanu.
- Zaudējiet svaru, lai iegūtu enerģiju
Ja jūsu ķermenis nes lieko svaru, tas var būt nogurdināts. Tas arī rada papildu slodzi sirdij, kas var jūs nogurdināt. Zaudējiet svaru, un jūs jutīsities daudz enerģiskāks. Labākais veids, kā zaudēt svaru un uzturēt to veselīgā stāvoklī, ir ne tikai veselīga ēšana, bet arī aktīvāka darbība un fiziskā slodze.
- Izgulies labi
Daudzi cilvēki nesaņem vajadzīgo miegu, lai visu dienu būtu modri.
Karaliskā psihiatru koledža iesaka:
- ejiet gulēt un celieties no rīta katru dienu vienā un tajā pašā laikā
- izvairieties no diendusas vai gulēšanas dienas laikā
- pirms gulētiešanas ir nepieciešams laiks atpūsties
- Samaziniet stresu, lai palielinātu enerģiju
Stress patērē daudz enerģijas. Mēģiniet savā dienā ieviest relaksējošas aktivitātes. Lai kā jūs atpūstos, jūs uzlabosiet savu enerģiju.
Tas varētu būt:
- trenažieru zāle
- joga vai tai chi
- klausieties mūziku vai lasiet
- pavadiet laiku ar draugiem
- Sarunu terapija pieveic nogurumu
Ir daži pierādījumi, ka runājoša terapija, piemēram, konsultācijas vai kognitīvās uzvedības terapija (CBT), varētu palīdzēt cīnīties ar nogurumu vai nogurumu, ko izraisa stress, nemiers vai slikts garastāvoklis. Sazinieties ar ģimenes ārstu, lai saņemtu nosūtījumu par sarunu terapiju NHS vai padomu par privātā terapeita apmeklējumu.
- Izvairieties no kofeīna
Karaliskā psihiatru koledža iesaka visiem, kas jūtas noguruši, uzturā nelietot kofeīnu. Labākais veids, kā to izdarīt, ir pakāpeniski pārtraukt visu kofeīna dzērienu lietošanu 3 nedēļu laikā.
Kofeīns ir atrodams:
- kafija
- tēja
- kola
- enerģijas dzērieni
- daži pretsāpju un ārstniecības augi
Mēģiniet mēnesi pilnībā apturēt kofeīna daudzumu, lai redzētu, vai bez tā jūtaties mazāk noguris.Var gadīties, ka kofeīna nelietošana sagādā galvassāpes. Ja tas notiek, samaziniet dzeramā kofeīna daudzumu lēnāk.
- Dzeriet mazāk alkohola
Kaut arī pāris glāzes vīna vakarā var palīdzēt aizmigt, pēc alkohola lietošanas jūs gulēsiet mazāk dziļi. Nākamajā dienā jūs būsiet noguris, pat ja gulēsiet pilnas 8 stundas. Pirms gulētiešanas samaziniet alkohola daudzumu. Jūs saņemsiet labāku nakts atpūtu un vairāk enerģijas. NHS iesaka vīriešiem un sievietēm regulāri nedzert vairāk par 14 vienībām nedēļā, kas ir līdzvērtīgi 6 pintiem vidēja stipruma alus vai 10 mazām glāzēm zemas stiprības vīna.
- Dzeriet vairāk ūdens, lai iegūtu labāku enerģiju
Dažreiz jūs jūtaties noguris vienkārši tāpēc, ka esat viegli dehidrēts. Ūdens glāzetam palīdzēs, it īpaši pēc fiziskās slodzes.